11.04.2022. | Novosti

Bez pobjednika u susretu protiv Olimpije

Dinamo je vodio, na kraju ipak morao sustizati rezultatski zaostatak, ali i taj je maksimirski bod bio dobar ulov u hodu prema naslovu prvaka. Na današnji dan, 11. travnja 1982. godine, maksimirski su nogometaši na svom terenu u dvoboju 29. kola odigrali 2:2 protiv ljubljanske Olimpije čiji je trener Nedeljko Gugolj odmah nakon utakmice ustvrdio:

– Ovaj bod Dinamu je dovoljan za naslov prvaka.

Zanimljivo je da je s istovjetnih 2:2 završen i jesenski međusobni okršaj ovih dviju momčadi odigran u Ljubljani.

Štoviše, dan kasnije je u emisiji beogradskog Studija B trener Crvene zvezde, glavnog Dinamova konkurenta u borbi za pokal, Branko Stanković, naglasio:

– Čestitam Dinamu na osvojenom prvenstvu.

Plavi su s ovim bodom čak i povećali bodovnu prednost jer je Zvezda dan ranije, dakle u subotu, poražena na svom terenu protiv Vojvodine koja je slavila s 3:2. To je značilo da su pet kola prije kraja Zagrepčani na vrhu povećali bodovnu razliku na plus šest u odnosu na Zvezdu, na istu se udaljenost primaknuo i Hajduk dok je četvrtoplasirani Partizan bio na minus 10.

Bila je to ujedno 12. utakmica plavih u proljetnoj polusezoni pri čemu su još uvijek bili bez poraza. No, prekinuli su pobjednički niz na svom terenu jer to je bio prvi izgubljeni proljetni bod na maksimirskom travnjaku.

U startu je bilo jasno da će Olimpija biti zahtjevan suparnik. U prilog tome govorila je i tradicija jer plavi ni u prethodnih devet prvenstvenih utakmica nisu uspjeli pobijediti zmajčeke, a taj se niz sad protegnuo na 10. K tome je i Rudolf Belin, asistent glavnoga trenera Miroslava Ćire Blaževića, u prethodnom kolu, kad je Dinamo slavio u gostima protiv Osijeka, bio u Ljubljani, a ne u Gradskom vrtu. Skautirao je Ljubljančane u njihovoj pobjedi protiv sarajevskog Željezničara s 3:0. Trostruki je strijelac bio Tone Rožič koji je svoj golgeterski niz nastavio i na maksimirskom travnjaku zabivši oba pogotka za zelene pritom uzdrmavši i vratnicu.

Olimpija je bila momčad s iznimno čvrstom obranom, visokim braničima, brzim kontranapadima uz nogometne mahere poput iskusnog kapetana Vilija Ameršeka i mladog Marka Elsnera, kasnijeg reprezentativca.

U sastavu plavih zbog ozljeda su izostali Stjepan Deverić, Zvjezdan Cvetković i Željko Hohnjec, a dodatni je problem što je potkraj prvog poluvremena Dragan Bošnjak ozlijedio bedreni mišić dok je Petar Bručić zaradio parni žuti karton. To je značilo da nitko od te petorice nije mogao zaigrati na iznimno teškom gostovanju protiv Vardara u Skopju četiri dana kasnije.

Trener Blažević pri sastavljanju momčadi posegnuo je za manjim eksperimentom smjestivši Ismeta Hadžića u ulogu lijevoga braniča, dakle na poziciju upražnjenu Cvetkovićevim izostankom. Obično je tu ulogu ranije krpao Bručić, no trenerova ideja imala je smisla jer je Hadžić prije dolaska u Dinamo ionako igrao beka, ali uglavnom – desnog.

– Pogriješio sam što sam stavio Hadžića na braniča, a Bručića na veznog. Ta izmjena nije bila potrebna i nije uspjela. Mjesta za paniku nema jer je Crvena zvezda izgubila oba boda. Uostalom, bilo je logično očekivati da će doći i neki naš loši dan. Eto, došao je, a ipak smo izvukli bod protiv odlične Olimpije. Ove godine s nezgodnijom momčadi još nismo igrali – istaknuo je trener Blažević nakon dvoboja.

Rožič je zaprijetio već u 13. minuti kad je osvanuo sam pred vratarem Marijanom Vlakom, pogodio vratnicu, a odbijenu loptu Zvone Terčič poslao visoko preko gola. Ipak, poveo je – Dinamo. Maksimirska desetka, Marko Mlinarić, u 37. je minuti zavrnuo loptu iz slobodnog udarca, a Zlatko Cico Kranjčar glavom ju skrenuo u mrežu. Tri minute kasnije zbog ozljede je izašao Bošnjak kojeg je zamijenio Emil Dragičević, a minutu prije kraja prvoga dijela gosti su izjednačili.

Kapetan Vili Ameršek efektnom je loptom uposlio svojega mlađeg brata Petera, on proslijedio Rožiču koji ju je lansirao u mrežu. Praktički na samom otvaranju drugoga dijela uslijedio je potpuni rezultatski preokret, zmajčeki su vodili s 2:1. Vili Ameršek ubacio je iz kuta, a Rožič s tri metra glavom pogodio za vodstvo.

Bod plavima osigurao je Kranjčar u 66. minuti svojim novim pogotkom. Prethodno ga je sjajno proigrao kapetan Velimir Zajec, a Dinamova devetka osvanuo sam pred vratarem Ljubišom Dalanovićem i smjestio loptu u mrežu.

Zagreb, 11. travnja 1982.

Savezna liga, 29. kolo

Dinamo – Olimpija 2:2

Stadion Maksimir

Dinamo: Vlak, Bračun, Hadžić, Bručić, Zajec (c), Mustedanagić, Bošnjak (40. E. Dragičević), Cerin, Kranjčar, Mlinarić, Panić (75. Ćalasan)

Trener: Miroslav Ćiro Blažević

Olimpija: Dalanović, Vukmirović, Iskra, Terčič, Elsner, Perduv, Sejdić, V. Ameršek (c), T. Rožič, Martinović (46. J. Voljč), P. Ameršek (70. Katanec)

Trener: Nedeljko Gugolj

Sudac: Damir Matovinović (Rijeka), Gledatelja: 45.000

Strijelci: 1:0 Kranjčar (37.), 1:1 T. Rožič (44.), 1:2 T. Rožič (50.), 2:2 Kranjčar (66.)