28.03.2022. | Novosti

Bez pogodaka u derbiju, ozljeda Stjepana Deverića

U jesenskom je derbiju protiv Partizana u Zagrebu u 40. minuti zabio za pobjedu 1:0… U proljetnom je derbiju protiv Partizana u Beogradu u 40. minuti zbog ozljede napustio teren i pauzirao dulje od mjesec dana. Popularna Dinamova jedanaestica, Stjepan Deverić, nema lijepa sjećanja na proljetni derbi u Beogradu.

Na današnji dan, 28. ožujka 1982., plavi i crno-bijeli odigrali su na Stadionu JNA u dvoboju 26. kola 0:0 u utakmici koju, dakle, najviše pamtimo po Deverićevoj ozljedi. Vratio se tek u zadnjem kolu, 2. svibnja, u slavljeničkoj utakmici protiv Budućnosti. Dinamo je uoči tog završnog dana već i matematički osigurao naslov prvaka pa si je trener Miroslav Ćiro Blažević mogao dozvoliti luksuz u sastav uvrstiti još uvijek nedovoljno oporavljenog Deverića.

Beogradskim remijem prekinut je Dinamov dojmljiv niz od sedam uzastopnih prvenstvenih pobjeda. To je ujedno značilo da se prednost na vrhu smanjila s plus šest na plus pet bodova. Dinamo je u tih 26 ogleda dohvatio 38 bodova, pet više od Crvene zvezde i Hajduka i sedam više od četvrtoplasiranog Partizana.

Plavi su u Beogradu morali zaigrati bez jednoga od svojih najvažnijih igrača, napadača Snješka Cerina. Izostao je zbog viška žutih kartona, a zadnjeg je zaradio četiri dana ranije u zagrebačkoj pobjedi protiv Vojvodine s 3:0.

Deverić se ozlijedio nakon klinča u kojeg su ga uhvatili prvo Nenad Stojković, a potom i Dragi Kaličanin. Utakmicu je napustio pet minuta prije kraja prvog poluvremena, noga je kasnije završila u gipsu, a s klupe ga je zamijenio Zoran Panić, napadač koji je odigrao značajnu ulogu upravo u jesenskom dijelu natjecanja kad je Zlatko Cico Kranjčar još bio u vojsci.

Zanimljiv je štiklec da Dinamo još od 1978. nije bio poražen protiv Partizana, u sedam uzastopnih utakmica plavi su upisali četiri pobjede i tri remija. Uz ovaj derbi omjer pobjeda i neodlučenih u tom razdoblju bio je, dakle, 4-4.

U Dinamovim je redovima prvo ime dvoboja bio kapetan Velimir Zajec koji je zaigrao unatoč bolovima u hvatištu mišića u predjelu prepona. Odigrao je, doduše, svih 90 minuta, i to sjajno, ali zato je morao propustiti dvoboj sljedećeg kola protiv Rijeke na maksimirskom travnjaku. Problema s ozljedom imao je i Marko Mlinarić, ali i on je uspio odigrati cijelu utakmicu.

Bio je to ujedno dvoboj najboljeg napada i najbolje obrane. Dinamo je s 55 postignutih pogodaka bio najefikasnija momčad lige, a Partizan s 21 primljenim golom najčvršća obrana. Zanimljivo je i to da je Stadion JNA prvi put u sezoni bio ispunjen do zadnjeg mjesta.

Utakmica je bila pomalo rastrgana, bez suviše prilika. Dinamo je bio bliži pobjedi, u 70. je minuti Zajec pripremio priliku Paniću na lijevoj strani, da bi odmah potom Kranjčar silovito potegnuo, a Partizanov vratar Ranko Stojić, koji je dvije godine kasnije i sam prešao u Dinamo, nogom jedva spriječio pogodak. Na odbijenu loptu natrčao je Mlinarić, ali i ovaj put se ispriječio Stojić. U samom smiraju utakmice Zvonko Varga propustio je priliku za domaće.