25.04.2022. | Novosti

Dinamov jedini dragi poraz, plavi slave naslov prvaka

Bio je to jedini dan kad je Dinamo slavio – vlastiti poraz. Doduše, ne odmah nakon utakmice već nekoliko sati kasnije… Radnički je u Nišu na današnji dan, 25. travnja 1982. godine, pobijedio zagrebačku momčad čak s 3:0, bio je to ujedno prvi poraz plavih u proljetnom dijelu natjecanja, ali ipak nije pomutio povijesno slavlje, čak ni unatoč tome što je utakmica bila u izravnom tv prijenosu.

Ipak, Dinamo je toga dana i matematički osigurao naslov prvaka. A, slavlju su se pridružili i košarkaši Cibone koji su samo dan ranije, u subotu, također postali državni prvaci pobjedom protiv Partizana s 89:75 u zagrebačkom Domu sportova u drugoj utakmici finala doigravanja. Zagreb je bio – slavljenički grad!

Nekoliko sati nakon nedjeljnog gostovanja u Nišu nogometaši Crvene zvezde gostovali su u Osijeku. Utakmica u Gradskom vrtu počela je nedugo nakon završetka ogleda Radničkog i Dinama. Kad su maksimirski igrači u povratku u autobusu, slušajući izravan radijski prijenos iz Gradskog vrta, saznali da je Osijek pobijedio crveno-bijele s 2:0 golovima Luke Dilbera i kasnijega Dinamova igrača Jasmina Džeke, slavlje je moglo početi.

Autobus je stao na pola puta na cesti od Niša prema Beogradu pri čemu su igrači i kompletna plava ekspedicija izašli i veselo nazdravili.

Maksimirska je družina i ovaj put zaigrala bez već dulje vrijeme ozlijeđenih Stjepana Deverića, Zvjezdana Cvetkovića i Željka Hohnjeca. Međutim, prednost u odnosu na prvog pratitelja, Crvenu zvezdu, ostala je šest bodova, na isti se razmak primaknuo i trećeplasirani Hajduk, a to je dva kola prije kraja bilo i matematički nedostižno. Bilo je to, dakako, u doba kad je pobjeda nosila dva, a ne tri boda.

Samo četiri dana ranije plavi su izborili plasman i u finale Kupa pobijedivši na svom terenu Slobodu iz Tuzle s 2:0 nakon čega ih je u dvama finalnim okršajima čekala Crvena zvezda. Radnički je, pak, tog istog dana, u srijedu, gostovao kod HSV-a u Hamburgu gdje je primio čak pet golova. U uzvratu polufinala Kupa Uefa Nijemci su slavili s 5:1 nakon što je popularni „Real s Nišave“ u prvom ogledu kod kuće senzacionalno pobijedio s 2:1.

U prvenstvenom okršaju Nišlije su iskoristile pomalo sneno izdanje plavih uvjetovano praktički već proslavljenim naslovom u ranijem kolu dvobojem protiv Željezničara kad su u Zagrebu pobijedili s 2:0 i već osvojili trofej. Prije dvoboja u Nišu samo ih je još luda matematika mogla odvojiti od naslova, a to je da Dinamo u sve tri preostale utakmice izgubi, a pritom Crvena zvezda sve tri pobijedi, i to uz nerealnu gol-razliku u kojoj je trebala prestići prednost plavih od devet pogodaka.

Zlatko Cico Kranjčar u 15. je minuti iz slobodnog udarca silovito potegnuo u rašlje, ali domaći vratar Zoran Milenković paradom uspio iščupati loptu. Ubrzo je potom maksimirski čuvar mreže, Marijan Vlak, zaustavio Miodraga Sojiljkovića u prilici u kojoj su već mnogi vidjeli loptu u mreži. Vlak je nešto kasnije čudesnom reakcijom zaustavio i pokušaj Aleksandra Panajotovića glavom.

Radnički je ipak poveo u 35. minuti nakon što je maksimirski branič Milivoj Bračun pokušao omesti Stojiljkovića i nespretno skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Pet minuta kasnije Kranjčar je propustio veliku priliku za izjednačenje, ali nije dobro zahvatio loptu pa je promašio – prazan gol.

No, zato su domaći povisili praktički u sljedećoj akciji, u 41. minuti kad se Panajotović ušuljao između neodlučne maksimirske obrane i pogodio mrežu. Priču je sjajnim potezom zaključio domaći branič Stojan Gavrilović kad je u 72. minuti silovito s 20-ak metara torpedirao loptu u kut.

Niš, 25. travnja 1982.

Savezna liga, 32. kolo

Radnički Niš – Dinamo 3:0

Stadion Čair

Radnički Niš: Milenković, S. Gavrilović, Obradović (c), Radosavljević, Vojinović, Drizić, Stojiljković, Đorđević (75. Rinčić), Panajotović, Nikolić, Beganović

Trener: Dušan Nenković

Dinamo: Vlak, Bračun, Bručić, Hadžić, Zajec (c), Mustedanagić, Bošnjak, Cerin, Kranjčar (85. Dumbović), Mlinarić, Panić (46. E. Dragičević)

Trener: Miroslav Ćiro Blažević

Sudac: Eduard Šoštarić (Maribor), Gledatelja: 5.000

Strijelci: 1:0 Bračun (35. autogol), 2:0 Panajotović (41.), 3:0 S. Gavrilović (72.)