11.03.2022. | Novosti

Nakon kvarteta golova Slobodi, plavi zabili četiri i u Tetovu

To su bile najveće psihološke zamke i u tom je dijelu trener Miroslav Ćiro Blažević odigrao možda i ključnu ulogu. Ranije se znalo događati da bi se Dinamovi igrači, nakon pobjeda u derbijima, uljuljkali u zadovoljstvu pa iz planova jednostavno izbrisali kakve ih sljedeće zamke čekaju na putu, Da ne bi prosuli bodove protiv momčadi izvan tadašnje velike četvorke, trener Blažević preuzeo je ulogu korektiva i kao dokazani motivator držao tenzije i nije dozvoljavao opuštanje.

Nakon dviju vezanih pobjeda protiv Crvene zvezde s 3:0 u Zagrebu i Hajduka s 2:1 na Poljudu plavi su na svom terenu nadigrali snažnu tuzlansku Slobodu s 4:0. No, slijedilo je gostovanje u Tetovu, protiv Teteksa koji je na kraju sezone ispao iz natjecanja. Upravo su takvi dvoboji znali biti varljivi, teška gostovanja protiv suparnika koji protiv Dinama i ostalih klubova iz vrha grčevito žele o staviti najbolji dojam. Utakmica je odigrana na današnji dan, 11. ožujka 1982. godine, i slavio s 4:1.

Dvoboj je na rasporedu bio u četvrtak uz izravan tv prijenos, dok su ostali ogledi 22. kola odigrani dan ranije. Tom pobjedom Dinamo je zadržao tri boda prednosti na vrhu ljestvice. Plavi su imali 31 bod, tri više od prvog pratitelja, Crvene zvezde, te pet više od Željezničara, Partizana i petoplasiranog Hajduka…

Dinamo je ovog puta zaigrao gotovo kompletan. Izostao je Milivoj Bračun koji je odrađivao drugu od ukupno tri utakmice suspenzije zbog isključenja na Poljudu dva kola ranije. U toj ga je ulozi mijenjao ga je Petar Bručić koji je, primjerice, protiv Zvezde tri kola ranije krpao mjesto lijevoga beka. Bručićevu je standardnu ulogu pokrio Dragan Bošnjak.

Dva dana prije ovog dvoboja Teteks je promijenio cijeli stručni stožer na čijem je ćelu bio i znameniti Marko Valok, raniji izbornik reprezentacije. Njegov je nasljednik, Dušan Kečan, nakon utakmice izjavio: – Od srca vam želimo da postanete prvaci jer to svojom igrom i ponašanjem zaslužujete.

Plavi su primljeni srdačno, domaći su uz fer i ambicioznu igru nastojali parirati, ali Dinamo je, unatoč teškom i kvrgavom terenu, od starta krenuo u svom prepoznatljivom stilu, jakim presingom. Tako je Marko Mlinarić oteo loptu domaćoj obrani, a u nastavku Snješko Cerin već u 10. minuti načeo mrežu. Domaći su potom zaigrali ofenzivnije, ali zagrebačka obrana ja pravodobno otklanjala opasnosti.

Dinamo je u drugom dijelu pojačao ritam, Mlinarić je u 60. minuti proigrao Stjepana Deverića, a on nakon prodora uspio s ruba kaznenog prostora lobom povisiti vodstvo. U 71. se Deverić prometnuo u asistenta proigravši Zlatka Cicu Kranjčara za 0:3. Desetak minuta prije kraja ponovno je, nakon sjajnog dodavanja kapetana, pobjegao obrani i zabio četvrti Dinamov gol.

Domaći su smanjili potkraj utakmice, a pogodak je inicirao Zdravko Čakalić, koji je u jesenskoj polusezoni igrao za Crvenu zvezdu i u 88. minuti beogradskog derbija protiv Dinama izborio jedanaesterac kojim su crveno-bijeli izjednačili na konačnih 2:2. U zapisniku je ipak pogodak upisan kao autogol Zajeca.

Plavi su imali problema na povratku iz Tetova za Zagreb. Prvo su autobusom prešli 40 km do Skopja pa avionom do Beograda. Ondje su, međutim propustili uhvatiti let za Zagreb pa su poletjeli prema Ljubljani iz koje su se potom autobusom vratili u Zagreb.

Tetovo, 11. ožujka 1982.
Savezna liga, 22. kolo
Teteks – Dinamo 1:4

Stadion pod Šarom
Teteks: Tomić, Memedi, Jovanović (c) (80. Georgievski), Simovski, Jakovljević, Pejanović, Urošević (62. Čuin), Vuličević, Čakalić, Cvetković, Madžunarov
Trener: Dušan Kečan
Dinamo: Vlak, Bručić, Z. Cvetković, Hadžić, Zajec (c), Mustedanagić, Bošnjak, Cerin, Kranjčar (74. Hohnjec), Mlinarić, Deverić
Trener: Miroslav Ćiro Blažević
Sudac: Stjepan Glavina (Klis), Gledatelja: 4.000
Strijelci: 0:1 Cerin (10.), 0:2 Deverić (60.), 0:3 Kranjčar (71.), 0:4 Deverić (80.), 1:4 Zajec (85. – autogol)