04.04.2022. | Novosti

Panić i Kranjčar strijelci za novu pobjedu

Rekord osječkoga stadiona, Gradski vrti bio je pun već dva sata prije početka utakmice, gužva uslijed koje se rušila i zaštitna ograda… I na kraju – Dinamova deveta pobjeda u zadnjih 10 ligaških utakmica. Bio je to nastavak juriša plavih ka naslovu prvaka. Na današnji dan, 4. travnja 1982. godine, u gostima su svladali Osijek s 2:1 u dvoboju 28. kola što je značilo da je Dinamo u 11 proljetnih utakmica i dalje bio bez poraza.

Dakako, Zagrepčani su tom pobjedom, šest kola prije kraja, zadržali pet bodova prednosti pred Crvenom zvezdom, ali su Hajduku odmaknuli na plus sedam, a četvrtoplasiranom Partizanu na devet bodova razlike.

Štoviše, maksimirski su nogometaši u autobusu na povratku s osječke utakmice gledali na tv ekranu reportažu s dvoboja na Koševu gdje je Predrag Pašić u zadnjoj minuti zatresao mrežu Hajduka za pobjedu Sarajeva.

Kako i dolikuje skorašnjim prvacima, na put u Osijek krenuli su sa stilom, u tada najmodernijem autobusu s klimom, tv ekranom, stolom za kartanje, decentnim šankom… Utakmica je na rasporedu bila u nedjelju, a trener Miroslav Ćiro Blažević poveo je dečke na put već dva dana ranije. Razlog je bila popularna „plava noć“ jer je Blažević obećao dolazak cijele prve momčadi onom povjereniku koji prvi skupi najmanje 1.000 članova. U tome je uspio Andrija Logarušić pa je trener Blažević i održao obećanje. U petak navečer proveselili su se u Čepinu gdje su navijači ispratili Dinamove nogometaše uz natpis: „Naprijed naši plavi momci, uz vas stoje svi Slavonci“.

U autobusu, međutim, nije bilo kapetana Velimira Zajeca čiji je nastup do zadnjeg trenutka bio upitan. U „svom se aranžmanu“ ipak pojavio u Osijeku unatoč bolovima u mišiću. Još je dva kola ranije protiv Partizana u Beogradu, 0:0, igrao s bolovima u hvatištu mišića u predjelu prepona i pritom čak bio i najbolji igrač derbija. No, ipak je morao propustiti sljedeće kolo u kojem su plavi pobijedili Rijeku s 2:0.
Ipak, Zajec je uz pomoć injekcije i dobre volje, ali i dopuštenje liječnika Tugomira Krmpotića, navukao kapetansku vrpcu i predvodio suigrače u Gradskom vrtu. No, dvoboj protiv Rijeke ipak je ostavio posljedice na momčad: ozlijedio se Željko Hohnjec koji je izbivao praktički do kraja sezone, a zbog drugog žutog kartona osječku su utakmicu morali preskočiti Milivoj Bračun i Ismet Hadžić. Još je od ranije izvan pogona bio i ozlijeđeni Stjepan Deverić.

U takvom rasporedu figura Petar Bručić po običaju je pokrio Bračunovu poziciju na desnom beku, Dragan Bošnjak preuzeo je Hadžićevu četvorku. U Bručićevu je sedmicu uskočio Emil Dragičević, a Deverićevu jedanaesticu Zoran Panić koji je, uostalom, gotovo cijelu jesensku polusezonu nosio taj broj dok je još bio standardan u prvih 11 prije povratka Zlatka Cice Kranjčara iz vojske.

U Osijeku, pak, nije bilo ni Blaževićeva asistenta Rudolfa Belina. On je toga dana uživo skautirao sljedećeg Dinamova suparnika, Olimpiju, koja je u Ljubljani dočekala sarajevski Željezničar.
Gradski vrt bio je, dakle, pun već dva sata prije početka utakmice uz rekord stadiona na kojem se natiskalo čak 40.000 gledatelja.

Dinamo je poveo već u 3. minuti. Snješko Cerin proigrao je Bručića, on ubacio u sredinu, a Panić koljenom lobao tada popularnog vratara Dušana Alempića. Dvije minute kasnije domaći su se bunili što sarajevski sudac Fahrudin Fazlagić nije pokazao na bijelu točku nakon klinča Zvjezdana Cvetkovića i Ivice Grnje u Dinamovu kaznenom prostoru.

No, upravo je Cvetković najviše zapamtio osječku utakmicu…. U 24. je minuti obnovio ozljedu mišića i propustio ostatak prvenstvene sezone. Oporavio se tek za dvije finalne kup utakmice protiv Crvene zvezde odigrane nakon zadnjega ligaškog kola. Na travnjaku Gradskog vrta zamijenio ga je Milan Ćalasan.

Četiri minute prije kraja prvoga dijela Dinamo je povisio vodstvo nakon što je Kranjčar iskoristio jedanaesterac. Prethodno se razigrana maksimirska desetka, Marko Mlinarić, sjurio sa sredine terena kroz suparničku obranu, a u kaznenom prostoru prekršajem su ga zaustavili Ivica Kalinić i vratar Alempić.

Osječki je čuvar mreže u 65. minuti neoprezno ispucavao loptu, pogodio Mlinarića od kojeg se odbila do Cerina, a on promašio prazan gol. Četiri minute kasnije domaći su ponovno tražili kazneni udarac nakon što je Dinamov vratar Marijan Vlak padom u noge spriječio pogodak dok je ka vratima nadirao Luka Dilber.

Osječani su ipak smanjili tri minute prije kraja kad je Ante Rakela ubacio s desna, a Branko Žeravica glavom smjestio loptu u mrežu.