14.03.2022. | Novosti

Plavi nadigrali i Sarajevo

Nije teren u Sarajevu već u Zagrebu, ali je isti suparnik i isti rezultat kao jesenas. Dinamo je na današnji dan, 14. ožujka 1982. godine, nastavio furioznim igrama u nezaboravnom plavom proljeću. Nakon pobjeda u derbijima protiv Crvene zvezde s 3:0 u Zagrebu i Hajduka s 2:1 na Poljudu plavi su na svom terenu nadigrali snažnu tuzlansku Slobodu s 4:0, potom s 4:1 projurili Tetovom, a sad u 23. kolu svladali i jako Sarajevo predvođeno virtuozom Safetom Sušićem s 3:2. U tih pet utakmica imali su prosjek postignutih pogodaka 3,2.

Tom pobjedom Dinamo je zadržao tri boda prednosti na vrhu ljestvice. Plavi su imali 33 boda, tri više od prvog pratitelja, Crvene zvezde, te pet više od Željezničara, šest od Hajduka, sedam od petoplasiranog Partizana…

Blistao je dvostruki strijelac, i to – branič. Zvjezdan Cvetković tresao je mrežu Sarajlija prvo za vodstvo s 1:0, a kasnije i za 3:1.

Bila je to zadnja od tri utakmice suspenzije za Milivoja Bračuna nakon isključena protiv Hajduka pa je i ovaj put njegovo mjesto desnoga beka krpao Petar Bručić. Ta je rošada značila da je u Bručićevu ulogu uskočio Željko Hohnjec.

U otvorenoj igri s čak pet pogodaka maksimirski su gledatelji pljeskom ispratili i svoje igrače, ali i majstora Sušića koji je na kraju te sezone čak bio i nadomak prijelazu u Dinamo. Štoviše, dvije godine ranije kao gost je nastupio za Dinamo u prijateljskoj utakmici protiv bugarske reprezentacije.

Dvoboj je počeo uobičajenim presingom plavih od početka, sarajevski je čuvar mreže Slobodan Janjuš, kasnije i sam vratar Dinama, bio pod snažnim pritiskom. Posebno su bili raspoloženi Marko Mlinarić, Stjepan Deverić i Snješko Cerin. Junak je, dakako, bio Zvjezdan Cvetković.
Već u 10. minuti gostujući su braniči u gužvi izbijali loptu, ali baš do Cvetkovića koji je precizno naciljao mrežu. Ubrzo potom Hohnjec je izveo udarac iz kuta, loptu dočekao Deverić pa s ruba kaznenog prostora povisio vodstvo.

Gosti su smanjili sredinom drugog dijela kad je Edin Hadžialagić osvanuo sam pred vratarem Marijanom Vlakom, a Džemal Mustedanagić u pokušaju spašavanja okrznuo loptu koja je odsjela u mreži.

Samo tri minute kasnije, nakon proigravanja Mlinarića i Deverića, na loptu je ponovno natrčao Zvjezdan Cvetković i glavom lansirao u gol za 3:1.

Šest minuta prije kraja Sušić je sa 16 metara pogodio sami donji kut za konačnih 3:2.

Zagreb, 14. ožujka 1982.
Savezna liga, 23. kolo
Dinamo – Sarajevo 3:2

Stadion Maksimir
Dinamo: Vlak, Bručić, Z. Cvetković, Hadžić, Zajec (c), Mustedanagić, Hohnjec (55. Dumbović), Cerin, Kranjčar, Mlinarić, Deverić (84. D. Bošnjak)
Trener: Miroslav Ćiro Blažević
Sarajevo: Janjuš, Radeljaš (46. Smajić), Kapetanović, Vidović, Ferhatović, Hadžiabdić, Sušić (c), Lukić, Teskeredžić (46. Hadžialagić), B. Božović, Pašić
Trener: Srboljub Markušević
Sudac: Milorad Vlajić (Beograd), Gledatelja: 40.000
Strijelci: 1:0 Z. Cvetković (10.), 2:0 Deverić (17.), 2:1 Mustedanagić (68. – autogol), 3:1 Z. Cvetković (71.), 3:2 Sušić (84.)