31.03.2022. | Novosti

Pobjeda plavih protiv Rijeke

Zlatko Cico Kranjčar realizirao je prvi, potom propustio iskoristiti drugi jedanaesterac za plave, a nakon njega loptu je treći put na bijelu točku ipak namjestio Zoran Panić i pogodio. Dinamovi su nogometaši na današnji dan, 31. ožujka 1982. godine, u ogledu 27. kola na maksimirskom travnjaku svladali Rijeku s 2:0 i tako se vratili na pobjedničku stazu prema naslovu prvaka.

Nakon sedam uzastopnih pobjeda Dinamo je bez kartoniranoga Snješka Cerina prekinuo niz odigravši 0:0 u gostima protiv Partizana. Bilo je to vrijeme kad su prvenstvene utakmice igrane u ritmu srijeda-nedjelja kako bi liga završila što ranije čime bi ostalo dovoljno vremena za pripremu za Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj.

Tako je ogled protiv Rijeke odigran radnoga dana, u srijedu u 16:00 sati, a na tribinama se skupilo 30.000 gledatelja.

Dinamo je s tom pobjedom, sedam kola prije kraja, zadržao šest bodova prednosti pred Crvenom zvezdom i Hajdukom, dok je četvrtoplasiranom Partizanu odmaknuo na plus osam.

Ostali su, međutim, tragovi nakon beogradskog derbija. Kapetan Velimir Zajec još je na toj utakmici, igranoj tri dana ranije, nastupio unatoč bolovima u hvatištu mišića u predjelu prepona. Iako je bio po mnogima najbolji igrač derbija, Zajec ipak nije mogao zaigrati i u ogledu protiv Rijeke. Plavi su, dakako, zaigrali i bez Stjepana Deverića koji je zbog ozljede protiv Partizana morao propustiti gotovo cijeli ostatak sezone vrativši se tek u zadnjem slavljeničkom kolu. No, ohrabrenje je bilo Cerinov povratak…
Problemi su, međutim, nastavljeni i u ogledu protiv Rijeke. Već je u 25. minuti travnjak zbog ozljede morao napustiti Željko Hohnjec kojeg je s klupe zamijenio Panić.

Ismet Hadžić i Milivoj Bračun zaradili su žute kartone zbog kojih su morali propustiti sljedeći dvoboj u gostima protiv Osijeka.

Riječani su igrali iznimno oštro i angažirano i samo u prvom poluvremenu načinili čak 23 prekršaja. Unatoč tome, splitski sudac Davor Zekan lako je dijelio žute kartone plavima uz vidljivu benevolenciju prema Riječanima pa su tako, uz Zvjezdana Cvetkovića, bili opomenuti Hadžić i Bračun. Izazvalo je to žestoke zvižduke s maksimirskih tribina tim više što je Ive Jerolimov već u 9. minuti u svom kaznenom prostoru igrao rukom, a sudac odlučio poštedjeti Riječane tako što nije pokazao na bijelu točku.

Već minutu potom Kranjčar je iz slobodnog udarca s 20-ak metara uzdrmao vratnicu. Dinamo je dominirao, kontrolirao igru, stvarao prilike, a maksimirski vratar Marijan Vlak u nekim izvještajima ostao – neocijenjen.

Petar Bručić još je početkom drugoga dijela, u 49. minuti, najavio vodeći pogodak nakon što je silovito potegnuo s desetak metara, a vratar Neshet Zhavelli ipak uspio skrenuti loptu u korner. Šest minuta kasnije sudac je ipak pokazao na bijelu točku za Dinamo nakon što je riječki branič Darko Peranić u svom kaznenom prostoru srušio Panića. Kranjčar je iz jedanaesterca doveo plave u vodstvo. Prošle su samo četiri minute kad je Zvjezdan Cvetković sjajno u šesnaestercu proigrao Marka Mlinarića, a njega prekršajem zaustavio Miroslav Šugar. Opet je s bijele točke pucao Kranjčar, ali ovaj put pogodio vratnicu.

Ubrzo je potom riječki čuvar mreže amortizirao novi snažan Kranjčarov udarac s ruba kaznenog prostora nakon vještog Mlinarićeva proigravanja.

Opet je Šugar bio taj koji je skrivio kazneni udarac, ovaj put u 72. minuti. Panić je ubacio, a riječki branič rukom zaustavio loptu. Ovaj put jedanaesterac nije izveo Kranjčar već sam Panić i – pogodio.
Zanimljivo je da je riječku momčad u trenerskoj ulozi predvodio Marijan Brnčić, jedan od proslavljenih Dinamovih braniča, član zlatne generacije koja je 1967. godine osvojila Kup velesajamskih gradova, natjecanje koje je kasnije preraslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu. Na travnjaku su u riječkom dresu te srijede zaigrali i raniji Dinamov igrač Željko Janjanin, brat poznatijeg Rajka Janjanina, također nekadašnjeg maksimirskog fantasista, zatim još jedan kasniji dinamovac Nebojša Malbaša dok je desetku nosio tada iznimno mladi i daroviti Nenad Gračan, kasniji Dinamov trener.