21.03.2022. | Novosti

Pobjeda u Kranjčevićevoj uz tri neiskorištena 11-erca

Tak je nakon takvog vremenskog odmaka bilo vidljivo koliko su pobjede u dvama uzastopnim derbijima katapultirale Dinamo prema naslovu prvaka. Nakon slavlja protiv Crvene zvezde i Hajduka plavi su redom svladali Slobodu, Teteks, Sarajevo, a na današnji dan, 21. ožujka 1982. u Kranjčevićevoj, dohvatili bodove i u gradskom derbiju protiv Zagreba s 2:1.

Rezultat, dakako, zvuči manje uvjerljiv nego što je bio u njihovu jesenskom međusobnom ogledu na maksimirskom travnjaku kad su plavi slavili čak sa 7:0. No, i u Kranjčevićevoj su mogli napuniti mrežu svojega gradskog susjeda jer su, uz pobjedu i dva postignuta pogotka, propustili realizirati čak tri jedanaesterca!

Tom pobjedom Dinamo je pobjegao pratnji za još dva boda. Nakon pobjede u Kranjčevićevoj plavi su imali 35 bodova, pet više od prvog pratitelja, Crvene zvezde, koja je na svom terenu poražena protiv Hajduka. Trećeplasirani Splićani zaostajali su šest bodova, slijedili su Željezničar i Partizan koji su bili na minus sedam od Dinama.

Bila je to iznimno teška i tvrda utakmica u kojoj su zagrebaši igrali iznimno oštro i grubo. Prvi od tri jedanaesterca osvanuo je u 35. minuti nakon što je zagrebaš Mihajlo Bošnjak u svom kaznenom prostoru srušio Stjepana Deverića. Ipak, Zagrebov je vratar Vjeran Simunić paradom obranio udarac Zlatka Cice Kranjčara s bijele točke.

Prije sljedećeg jedanaesterca ipak su osvanula tri pogotka. I ovaj put je, baš kao i u jesenskoj maksimirskoj utakmici mrežu zagrebaša načeo Snješko Cerin. Tada je u igru ušao s klupe u 33. minuti i u 40. pogodio prvi od Dinamovih sedam golova. Ovaj put je bio u početnoj postavi, ali opet zabio u smiraju prvog dijela. Zagrebov kapetan Drago Rukljač neoprezno je vraćao loptu vrataru, presjekao ju je Cerin i posve iskosa uspio zabiti za vodstvo u 44. minuti.

Početkom drugoga dijela Marko Mlinarić u 51. je sa sredine terena proigrao Deverića koji je polulobom lansirao loptu pod gredu. Rezultat je samo šest minuta kasnije smanjio Zagrebov branič Mehmedalija Šišić koji se najbolje snašao u gužvi nakon udarca iz kuta.

Prošle su tek tri minute do novoga jedanaesterca za Dinamo. Opet je pomutnju u Zagrebovu kaznenom prostoru izazvao Deverić kojeg je prekršajem zaustavio Branko Godinić. Loptu je na bijelu točku namjestio Cerin i poslao pored gola. I opet su prošle tri minute do udarca s bijele točke. Vratar Simunić sapleo je Cerina, ali se odmah iskupio tako što je obranio kazneni udarac kojeg je izveo Zvjezdan Cvetković.

Iako je Milivoj Bračun odradio tri utakmice kazne zbog crvenog kartona dobivenog na Poljudu četiri kola ranije, ovaj je dvoboj ipak gledao s klupe. Na Bračunovu je mjestu desnog beka opet zaigrao Petar Bručić dok je u njegovu sedmicu uskočio Dragan Bošnjak. Problem plavima bio je žuti karton kojeg je dobio Džemal Mustedanagić zbog čega je morao propustiti sljedeći maksimirski dvoboj protiv Vojvodine.