28.02.2022. | Novosti

Važna pobjeda protiv Hajduka

Bio je to mjesec velikih derbija. Igrači nisu imali vremena predahnuti pa čak ni pošteno proslaviti pobjedu protiv Crvene zvezde s 3:0 u Zagrebu jer ih je već čekao Hajduk u Splitu samo sedam dana kasnije. Na današnji dan, 28. veljače 1982. godine, dakle točno prije četiri desetljeća, plavi su svojoj trećoj utakmici u proljetnom dijelu natjecanja nadigrali Hajduk u Splitu, slavili s 2:1 i tako uhvatili zalet prema naslovu prvaka… A, Stjepan Deverić u 28. nas je minuti “počastio” zasigurno najljepšim golom sezone, za vodstvo plavih s 2:0.

Nakon remija protiv OFK Beograda na Karaburmi na otvaranju proljetne polusezone nadigrali su Zvezdu s 3:0, a odmah potom, dakle, slavili i u novom derbiju. Te su dvije utakmice bile i psihološka i rezultatska prekretnica kojom su prokrčili put prema naslovu.

I opet je to bilo furiozno otvaranje: zabili su brže nego Zvezdi tjedan ranije. Kapetan Velimir Zajec u šestoj je minuti zanjihao mrežu bijelih nakon ubačaja Petra Bručića s lijeve strane. U 28. minuti uslijedila je Deverićeva minijatura, najljepši pogodak sezone. Zoran Vujović uspio je devet minuta prije kraja smanjiti na konačnih 1:2. Još su u 29. minuti, pri Dinamovu vodstvu s 2:0, zbog međusobnog koškanja isključeni Milivoj Bračun i Zlatko Vujović, dok je Ivan Gudelj u 61. propustio realizirati jedanaesterac za domaće…

Istoga je dana Crvena zvezda izgubila protiv Radničkog u Nišu i otvorila put Dinamu. Plavi su tom pobjedom dohvatili 27 bodova, dva više od drugoplasirane Zvezde i tri više od Željezničara i Partizana.

Dribling kojim je popularni Štef izvrtio trojicu suparničkih igrača vješto se okrenuvši piruetom i potom zakucao loptu pod gredu i danas su poseban „šlag na torti“ maksimirskim nogometnim sladokuscima. Ta je generacija zapamćena po romantičarskom nogometu, po ljepoti igre, a naravno i po silini. Ali, baš ta utakmica u Splitu i Deverićev pogodak za 2:0 možda je i najljepši trenutak sezone, pogotovo s obzirom na primanje lopte, okret, dribling, udarac u suprotni kut…

– To je bilo ono naše. Nama je bilo isto igramo li doma ili vani, odmah smo napali Hajduk i odmah ga načeli, bio je korner na početku kad je Zajec zabio i već nam se otvorila situacija gdje nam je jednostavno suparnik dao prostor u napadu gdje smo mi bili ubojiti, od Marka Mlinarića, Zlatka Kranjčara, Snješka Cerina, mene… Tražili smo prostor, meni se otvorila situacija između stopera gdje sam kroz duele radio driblinge i napravio si situaciju za šut i, srećom, pogodio. I to je već bila naznaka slavlja i pobjede – prisjetio se Deverić.